Dzień flagi narodowej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce. Zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz o symbolach narodowych. Święto obchodzimy 2 maja. Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga składa się z dwóch równych poziomych pasów – białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy biel i czerwień już wcześniej były uznane za narodowe.

Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od orła będącego godłem Polski i Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach herbowych. Na fladze biel znalazła się na górze, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Poza granicami Polski , oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków.

W momentach wzruszeń i radości.Drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi. Każdy z nas może uczcić Biało – Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie, na balkonie swojego mieszkania, na budynku, pamiętając o szacunku dla symboli narodowych.


Zofia Łysek

Script logo