Dzień Ziemi 22 kwietnia

To wyjątkowe święto znane jest również pod nazwą Międzynarodowy Dzień Ziemi lub Światowy Dzień Ziemi. Obchodzenie go ma na celu dbanie o środowisko, a także głoszenie postaw ekologicznych i wdrażanie ich w życie społeczeństwa. Zdecydowanie jest to najbardziej ekologiczne święto całego świata. Ludzie jednoczą się ze sobą i chcą ratować naszą planetę. Tegorocznym hasłem jest: Działanie na rzecz klimatu.

Trochę historii - początki Dnia Ziemi Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów: polityka Gaylorda Nelsona - senatora wspierającego ochronę środowiska, który we wrześniu 1969 roku na konferencji w Seattle zaproponował zorganizowanie ogólnonarodowej demonstracji przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego, oraz ekologa - Johna McConnella, który na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska przedstawił pomysł ustanowienia Dnia Ziemi.

Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.

Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto, które przypomina nam o tym, że walka o dobro naszej planety wciąż trwa mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i Ziemi.

Obchodom każdego Dnia Ziemi towarzyszy zawsze szereg wydarzeń, konferencji, spotkań i akcji, które w 2020 roku z racji światowej pandemii koronawirusa, musiały całkowicie przenieść do świata online.

Międzynarodowy Dzień Ziemi - 12 kroków, które możesz podjąć już teraz :

 1. Dzień bez samochodu. Kiedy możesz korzystaj z roweru.
 2. Segreguj śmieci.
 3. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek.
 4. Idź na zakupy z własną torbą.
 5. Kupuj świadomie.
 6. Naprawiaj zamiast wyrzucać.
 7. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
 8. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia.
 9. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
 10. Ogranicz spożycie mięsa.
 11.  Plastikowe butelki zamień na wielorazowe.
 12. Szukaj wielorazowych zamienników. Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek.

                                                                                                   

NA TEN  DZIEŃ PROPONUJĘ  ZABAWĘ  EKOLOGICZNĄ:

Bingo w naturze.Do tej zabawy potrzebne będą kartki, jak do gry w bingo, z tym że zamiast liczb powinny się na nich znaleźć obrazki z elementami przyrody. Poniżej znajdziesz przykładową planszę, ale możesz je przygotowywać samodzielnie dostosowując do pory roku czy miejsca spaceru. Rozdaj bingo i pisaki wszystkim graczom i poproś, aby poszukali w najbliższej okolicy elementów przyrody narysowanych na karcie gry. Jeśli komuś uda się jakiś element odnaleźć powinien zaznaczyć go na karcie skreślając obrazek. Wygrywa ten, komu pierwszemu uda się zaznaczyć obrazki w jednym rzędzie, kolumnie lub po skosie. Gdy to się uda, zwycięzca krzyczy: bingo!

Opracowała: M. Lipowska

Script logo