Mowa dziecka – propozycje ćwiczeń logopedycznych

 

Mowa jest formą komunikacji. Pozwala nam ona nawiązać kontakt ze społeczeństwem. Dzięki niej możemy wyrażać nasze potrzeby, myśli, uczucia. Mowa jest nabywana w dzieciństwie. Jak będzie się ona rozwijać w dużej mierze zależy od tego czy i w jaki sposób mówią do nas najbliżsi.

 

Dziecko 6-letnie nie powinno mieć już problemów z wymową. Jego technika mówienia powinna być już opanowana. Czas w wieku 5-6 lat to najlepszy okres do korygowania czy wyrównywania  powstałych braków. W okresie szkolnym lub w późniejszym wieku wady zostają utrwalone i terapia logopedyczna będzie przebiegać znacznie wolniej.

 

Co zrobić, aby prawidłowo rozwijać mowę dziecka?

 

Drogi Rodzicu!

Gimnastykuj buzię dziecka. Przydadzą się tutaj wszelkie ćwiczenia warg i języka (przed lustrem). Dbaj o prawidłowe oddychanie, a także prawidłowe gryzienie, żucie i połykanie. Mów wolno. Używaj prostych zdań. Ćwicz z dzieckiem zabawy paluszkowe np. „Idzie kominiarz po drabinie”

Czytajcie wierszyki, które zawierają wyrazy dźwiękonaśladowcze. Poleć dziecku, aby dużo rysowało w domu. Zachęć do ćwiczeń grafomotorycznych. Zwróć uwagę na prawidłowy chwyt kredki czy ołówka.  Baw się razem z dzieckiem. Można zorganizować zabawę w puszczanie baniek mydlanych, nadmuchiwanie balonów, gwizdanie, przenoszenie małych kartek papieru przy pomocy rurki. Rozwiązujcie zagadki słuchowe. Dbajcie o sprawność fizyczną całego ciała. Zachęcamy do skakania, stania na jednej nodze, turlania, jazdy na rowerze, hulajnodze. I najważniejsze: Rodzicu czytaj dziecku codziennie zaczynając od najwcześniejszych dni życia swojego dziecka.

 

Propozycje ćwiczeń logopedycznych:

 

1. Memory słuchowe. Będą potrzebne pojemniki z jajka niespodzianki.

Do pojemników wsypujemy np. ryż, makaron, guziki, spinacze itd. Zawsze parzyście. Tworzymy kilka różnych par. Zadaniem dziecka jest wysłuchać i odnaleźć taki sam dźwięk.

 

2. Piłka nożna. Z klocków dostępnych w domu budujemy małe boisko i 2 bramki. Z folii aluminiowej tworzymy piłkę. Dziecko za pomocą słomki dmucha w piłkę tak by trafiła do bramki.

 

3. Logopedyczne koło fortuny:

https://wordwall.net/pl/resource/1004856/logopedyczne-ko%C5%82o-fortuny

4. Piosenka logo rytmiczna:

https://www.youtube.com/watch?v=OmAZquWgp9A&list=PL_totUoxOiN0tVQpUWbCZwltos0rz_0Yg

  

                                                                                     Magdalena Bożek

Script logo