PROJEKT CZYTELNICZY NA FINISZU!

Zbliża się koniec roku i równocześnie kończymy realizację  projektu czytelniczego "Czytanie - podróż do tysiąca światów". W maju uczniowie wykonali kolorowe graffiti z wybranymi przez siebie cytatami z najciekawszych lektur. Ta wymiana doświadczeń czytelniczych między dziećmi i młodzieżą stała się najlepszą formą rekomendacji utworów, po które warto sięgnąć. Ponadto przeprowadzono drugi etap "Konkursu czytelniczego" dla SP i Gimnazjum, a także w poszczególnych klasach uczniowie przygotowali ciekawe prezentacje wybranych przez siebie powieści spoza kanonu lektur szkolnych. Poszczególne zespoły klasowe kontynuowały z polonistą wyprawy do biblioteki w poszukiwaniu ciekawych książek.   Nauczyciele różnych przedmiotów przeprowadzali lekcje z wykorzystaniem zasobów bibliotecznych, pokazując, że w bibliotece każdy znajdzie coś dla siebie, również miłośnicy historii czy matematyki.

Rozstrzygnięto kilkuetapowy konkurs na najciekawszą gazetkę ścienną związaną  z wybraną książką czy pisarzem, ale wyników na razie nie zdradzimy. Poszczególne zespoły klasowe poznają laureatów dopiero 14.06.2017 r., na kiedy to zaplanowano uroczyste podsumowanie projektu.

Maj był niezwykle pracowity dla pani Marty Kostki, która listę kilkuset tytułów książek do zakupienia dla biblioteki szkolnej za pieniądze otrzymane z Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa i od Gminy Kęty, o czym niedawno informowaliśmy. Z niecierpliwością czekamy na nowe książki, które  z pewnością odmienią naszą bibliotekę i jeszcze bardziej zachęcą dzieci i młodzież do czytania.

Na 14 czerwca zaplanowano, jak wspomniano, podsumowanie projektu. Wówczas zostaną wręczone nagrody w konkursach: na najbardziej aktywnego czytelnika, na najciekawszą gazetkę ścienną, w konkursie czytelniczym, w konkursie na najciekawszą recenzję i na najlepsze opowiadanie, a także w konkursie dla młodszych dzieci: "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai".

Trwa przygotowanie okolicznościowej gazety, w której zostaną opublikowane najlepsze prace konkursowe, ciekawe wywiady, a także podsumowanie projektu.

 

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zechcieli się włączyć w realizację projektu. Jego owoce zapewne pokaże przyszłość, ale wierzymy, że każda forma zachęty, która wpływa na zwiększenie poziomu czytelnictwa ma sens i jeżeli znajdzie się choć jedno dziecko w szkole, które, zachęcone naszymi działaniami,  zaczęło czytać, to możemy śmiało  powiedzieć  "było warto!

B. Stwora

Script logo