Spacer po Krakowie

Zapraszam na spacer po starym Krakowie, podczas którego przybliżę Wszystkim zainteresowanym kilka ciekawych miejsc, na które warto zwrócić uwagę podczas pobytu w tym miejscu. Rynek Główny to największy z placów Krakowa, a także największy rynek w średniowiecznej Europie lokowany 5 czerwca 1257 r. przez Bolesława Wstydliwego. Rynek został wytyczony jako kwadratowy plac o boku 200 metrów u zbiegu 11 ulic. Powstał z myślą, aby miejscowi oraz podążający szlakami handlowymi kupcy mieli dość miejsca by sprzedawać tu swoje towary. Pozostałością licznych niegdyś kramów kupieckich są Sukiennice. Z każdego boku placu wychodzą 3 równoległe do siebie ulice. Wyjątek stanowi ulica Grodzka, która istniała przed lokacją miasta.

Na 4 hektarach powierzchni Rynku znajdują się: Wieża Ratuszowa, Kościół św. Wojciecha, wspomniane Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza, płyta upamiętniająca wejście Polski do Unii Europejskiej. Natomiast wokół Rynku znajdują się: Kościół Mariacki, pomnik Piotra Skrzyneckiego (twórcy kabaretu ,,Piwnica pod Baranami") oraz kilkusetletnie zabytkowe kamienice. W jednej z nich  należącej do radcy miejskiego Mikołaja Wierzynka odbywała się we wrześniu 1364 roku największa średniowieczna uczta. Uczta według znanego kronikarz Jana Długosza trwała 21 dni, a gospodarz oprócz poczęstunku ofiarował gościom cenne dary. Uczestniczyli w niej między innymi: cesarz Karol IV Luksemburski, Ludwik Węgierski, Kazimierz Wielki, król Cypru Piotr I de Lusignan.  Podczas biesiad decydowano o przyszłości Europy. Na przyjęciu obecny był także nuncjusz papieski, który przywiózł zgodę na założenie Uniwersytetu w Krakowie. 

W 1945 roku w owej kamienicy została założona przez Kazimierza Książka restauracja,, Pod Wierzynkiem", która istnieje do dziś.  Mało kto wie, że Antoni Hawełka polski przedsiębiorca, kupiec i restaurator urodził się 17 stycznia 1840 roku w Kętach. Był filantropem. Przekazał fundusze na remont kaplicy św. Antoniego w kościele Mariackim, otrzymał tytuł Cesarskiego i Królewskiego Dostawcy Dworu. To w jego lokalu w Krzysztoforach serwowano najlepsze śniadania, gdzie często spotykali się profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaglądał tu także Henryk Sienkiewicz będąc w Krakowie. Spadkobierca Hawełka przeniósł później lokal do Pałacu Spiskiego. Otworzył on także restaurację zwaną dziś ,,Hawełka" w Pałacu Czeczotka. Lubili tu przychodzić: artyści, literaci, dziennikarze.

,,Hawełka" była jedną z pierwszych firm w Krakowie, gdzie dla wygody gości założono telefon w 1900 roku. Spacerując po starym Krakowie warto odwiedzić również kamienicę na ul. Floriańskiej 41, w której przyszedł na świat i tworzył znany polski malarz Jan Matejko. Znajduje się tu obecnie oddział Muzeum Narodowego.  Zadziwiające, że nikt jeszcze nie wpadł na pomysł, aby opowiedzieć znaczną część historii Polski  za pomocą obrazów Matejki! Zainspirowała mnie ta myśl - może to kiedyś zrobię!

Rynek był miejscem wielu okazałych wydarzeń historycznych jak choćby: złożenie w 1525 roku hołdu lennego królowi polskiemu Zygmuntowi Staremu przez księcia Prus Albrechta Hohenzollerna, Tadeusz Kościuszko złożył tu  w 1794 roku przysięgę narodowi polskiemu rozpoczynając powstanie, odbyła się tu także przysięga wojskowa na wierność Konstytucji 3 Maja 1791 roku, bale w Sukiennicach na cześć Napoleona, w 1981 roku biały marsz przeciwko zamachowi na Jana Pawła II.

Na Rynku Głównym wykonywano publicznie wyroki śmierci. Nożem kaleczono skazańców. Obecnie nóż ten wisi w przejściu w Sukiennicach. Będąc tutaj warto odwiedzić Podziemia Rynku w Krakowie, które są oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i znajdują się pod płytą Rynku Głównego zajmując powierzchnię 6 tysięcy metrów kwadratowych. Powstanie tego miejsca zawdzięczamy badaniom archeologicznym zleconym z wymianą nawierzchni Rynku Głównego w 2005 r. podczas których znaleziono przedmioty codziennego użytku. Otwarcie Podziemi miało miejsce 24 września 2010 r. Koszt inwestycji to 38 milionów złotych. Przez Rynek przebiega Droga Królewska wiodąca od Bramy Floriańskiej na Zamek Królewski na Wawelu, którą przemierzały przez stulecia liczne zagraniczne poselstwa.

Artykuł opracował nauczyciel bibliotekarz: Marta Kostka

Script logo