Gotowanie wspólnie z dzieckiem

  • gotowanie

    gotowanie

Jak wiadomo gotowanie z małym pomocnikiem może być nieco dłuższe jak i również w naszej kuchni możemy zastać niemały armagedon. Stłuczone jajko na podłodze, dywan z ryżu czy rozsypana mąka po całej kuchni. No ale w jaki sposób dziecko ma się czegokolwiek nauczyć nie popełniając błędów. Początkujący kucharz w kuchni to skarb a zalety jakie płyną ze wspólnie przygotowanych posiłków są zdecydowanie większe niż bałagan w kuchni.

Oto niektóre z nich:

·       Budowanie więzi

Przygotowując wspólnie z dzieckiem posiłek, mamy okazję po prostu być Razem. Rozmawiać, śmiać się i wygłupiać. Dzięki temu możemy zbliżyć się do siebie i pielęgnować naszą relację. Co więcej – czasem dziecku łatwiej jest się otworzyć i opowiedzieć o napotkanych trudnościach czy drobnych niepowodzeniach.

·       Nauka i oswajania smaków

Wiele mam na co dzień musi nieźle się nagimnastykować, by przygotowane zdrowe i zbilansowane posiłki znalazły uznanie pociechy. Dzieci potrzebują 10-15 prób zapoznania się z nowym smakiem, zanim go zaakceptują. Przygotowanie potraw, krojenie, mieszanie i smarowanie – wszystko to sprawia, że mały kucharz ma okazję powąchać, dotknąć i spróbować składników oględnie nazwanych „nie-ulubionymi” .

·       Rozwój kreatywności

Poszukiwanie nowych połączeń, odkrywanie nowych smaków, zgadywanki… Możecie kolejno zasłaniać sobie oczy i na podstawie węchu uczyć się rozpoznawania składników. Jak pachnie pomarańcza? Itp..

·       Rozwój małej motoryki

Od mycia jabłek aż po przesypywaniu mąki łyżeczką – wszystko to są czynności, które ćwiczą małe paluszki.

·       Wspólne gotowanie to rodzinna lekcja matematyki na wesoło

Połowa pomidora i ćwiartka ogórka to warzywna matematyka.? Na te i inne pytania możecie wspólnie poszukać odpowiedzi, np. piekąc pyszne ciasto dla całej rodziny

Script logo