Jak spędzam czas? - giełda ciekawych pomysłów uczniów klasy 2b SP w Witkowicach

Uczniowie klasy 2b nie mogli na przełomie zimy i wiosny 2020 pójść na wędrówkę, by szukać wiosny, ale nie zapomnieli o niej. Próbowali ją znaleźć w: dostępnych źródłach informacji, Internecie, książkach przyrodniczych i czasopismach. Zobaczcie co tam znaleźli i jak mądrze i pięknie pisali o niej w swoich pracach na mobiDzienniku korespondując ze swoim nauczycielem.

Wiosna zaczyna się w Polsce 21 marca. Tego dnia dzień i noc są jednakowej długości. O tej porze roku przyroda budzi się z zimowego snu. Pierwszymi wiosennymi kwiatami są: żonkile, mniszki, lilie, tulipany i irysy. Wiosną przylatują do nas ptaki z ciepłych krajów. Bociany są w drodze od lutego. Na początku marca pojawiają się już na polu. Ich wiosenna wędrówka trwa dwa miesiące i jest o miesiąc krótsza nisz jesienna. Pierwszy dzień wiosny na półkuli północnej jest jednocześnie pierwszym dniem jesieni na półkuli południowej.

                    Dawid Czyszczoń

 

Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca. Na wiosnę budzi się cała przyroda. Rozkwitają kwiatki, liście, a w lasach robi się zielono. Na wiosnę występują najwięcej tornad szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie istnieje nawet Aleja Tornad. Wiosną to piękna pora roku. Robi się ciepło i można na dworze spędzać miło czas grając w piłkę z kolegami. 

                                                                                  Sebastian Domasik

 

 W czasie wiosny, przyroda budzi się do życia. Dni są coraz dłuższe  i jest coraz cieplej. Ptaki przylatują z ciepłych krajów. Jak co roku, do mojego budynku gospodarczego, przyleciały już jaskółki. Drzewa puszczają pierwsze pąki. Kwiaty zaczynają kwitnąć a pszczoły mojego taty zbierają z nich pyłek. Pyłek kwiatowy to takie małe kolorowe kuleczki. Rolnicy przygotowują ziemię pod uprawę.

Hubert  Tlałka

Wiosna!

Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca. Trwa przez kolejne 2 miesiące i kończy się  w czerwcu. Przyroda budzi się do życia. Wyrastają przebiśniegi, krokusy, zawilce i przylaszczki. Z zimowego snu wybudzają się: niedźwiedzie, jeże, borsuki, kaczki, wiewiórki i zające. Gdy nadchodzi wiosna dni się wydłużają, słońce topi śnieg i częściej wychodzimy na spacery, jeździmy na rowerze podziwiając oznaki wiosny.

                                                                            Ania Wojtasik

Wiersz pt."Ptasie radio" to ciekawy wiersz o ptakach. Występują w nim takie ptaki jak: słowik, wróbel, kos, jaskółka, kogut, dzięcioł, gil, kukułka, szczygieł, sowa, kruk, czubatka, drozd, sikorka, dzierlatka, kaczka, gąska, jemiołuszka, dudek, trznadel, pośmieciuszka, wilga, zięba, bocian, szpak.

Wybrałam sowę. Sowa to drapieżny ptak, który odżywia się pokarmem zwierzęcym (począwszy od owadów po ssaki). Sowa potrafi zjeść nawet jeża! Sowy zamieszkują cały świat, poza Antarktydą. Żyją głównie w lasach, ale także w tundrze i na pustyniach. Ich upierzenie jest w kolorach szarości i brązu. Istnieje też sowa śnieżna, której pióra są białe. Sowy mają ostre pazury i ostry dziób. Rozpiętość skrzydeł może wynosić ponad 2 metry. Sowy mogą mieć różne kolory oczu: żółte, pomarańczowe czy brązowe. Te które polują o świcie mają oczy pomarańczowe, te aktywne w dzień- mają oczy żółte. Zaś te z ciemnobrązowymi oczami- polują nocą. Ciekawostką jest to, że sowy mają aż 3 powieki: do mrugania, do oczyszczania oraz do spania. Na całym świecie lata aż 200 różnych gatunków tych drapieżników. Uważam, że sowy są mądre, tajemnicze i niezwykle ciekawe.

Amelia Adamus

 

Najbardziej z wszystkich ptaków z wiersza Juliana Tuwima pod tytułem "Ptasie radio" zainteresował mnie bocian. Jego pióra są głównie białe. Skrzydła biało-czarne. Bociany mają długie czerwone nogi oraz długie, ostre, czerwone dzioby. Największe osobniki osiągają nawet 120 cm wzrostu. Bociany żyją praktycznie wszędzie. Można je spotkać w każdym zakątku świata, poza Antarktydą. Najwięcej gatunków występuje w Azji i w Afryce. Szacuje się, że na 160 tysięcy par bocianów żyjących na świecie aż 41 tysięcy par zakłada gniazdo w Polsce, z tego wynika, że co czwarty bocian jest Polakiem. Ptak ten jest mięsożerny i lubi owady. Zjada: pasikoniki, dżdżownice, ślimaki, gryzonie, małe ryby i żaby, węże, krety, łasice, gronostaje, młode zające i pisklęta ptaków. Bociany białe zakładają gniazda najczęściej na słupach elektrycznych i na kominach domów. Ptaki te znajdziemy na podmokłych terenach, na obszarach łąkowo-leśnych.

                                                                             Dawid Czyszczońń

SŁOWIK SZARY

Słowik szary jest niewielkim ptakiem wróblowatym. Jego pióra są koloru szarego, na podbródku  posiada brunatno szary pas piór, a na jego ciemnoszarej piersi czasem zauważyć można ciemne plamki lub kreski. Słowik szary ma ciemnobrunatny dziób i nogi. Zamieszkuje tereny podmokłych drzewostanów, doliny rzek oraz okolice jezior. Ptak ten żeruje na powierzchni ziemi. Je owady lub inne bezkręgowce, czasami lubi zjeść miękkie owoce: jagody, czarny bez, porzeczki. Śpiew słowika szarego najłatwiej usłyszeć późnym wieczorem, nocą oraz bardzo wczesnym rankiem.

Anna Wojtasik
 

Układali również dyktanda

                                    "Vaiana skarb oceanu"


Część władców fal zakładała rodziny w Matunui. Vaiana musiała przekonać półboga by jej pomógł oddać serce Te Fiti. Gdy była mała narysowała łódź oraz swoich przodków, którzy byli podróżnikami  i żeglarzami. Chodzi oni wzdłuż fluorescencyjnych roślin, które oświetlały im drogę.

    Nikola Urbańczyk

 

Rozwijali się artystycznie, robiąc EKO maskotki:

 

                                                                  autor: Nikola Urbańczyk

 

Jak sami widzicie w klasie 2b ujawniło się kilku świetnych "tropicieli wiedzy" i "publicystów". Cieszę się, że mogę kilka prac zaprezentować szerszemu gronu odbiorców. Tematykę zajęć korespondencyjnych opracował nauczyciel bibliotekarz Marta Kostka.


Artykuł przygotował nauczyciel bibliotekarz Marta Kostka.

Script logo