Jak twórczo i ciekawie spędzić czas z dzieckiem?

 

Czas ma ogromne znaczenie dla budowania więzi między ludźmi a szczególnie między dzieckiem a rodzicem. Jest on jednym z najcenniejszych darów jakie możemy im ofiarować. Wspólnie spędzony czas przynosi mnóstwo korzyści, które owocują w przyszłości. Wspólnie spędzanie czasu :

  1. Wzmacnia poczucie bycia kochanym
  2. Wspiera poczucie bezpieczeństwa
  3. Jest okazją do rozwijania pasji
  4. Pogłębia poczucie bliskości
  5. Pozwala doświadczyć akceptacji i wparcia
  6. Daje poczucie przynależności
  7. Jest źródłem radości i docenienia wzajemnej relacji

Dla dziecka jak i rodzica wspólny czas to dla obydwu stron źródło radości, satysfakcji jak i również poznania siebie nawzajem. Każde dziecko potrzebuje bliskich relacji a w szczególności z rodzicami. Nie można ich tworzyć, nie poświęcając sobie nawzajem czasu. Kluczowymi wyznacznikami tej relacji jest akceptacja, bezpieczeństwo, zaufanie, szacunek oraz empatia.

 

Aby spędzić miło czas z dzieckiem i super się przy tym bawić nie potrzebujemy tak naprawdę tony zabawek. Wystarczy trochę kreatywności, półka kuchenna z różnymi artykułami i zabawa gotowa.

 

Na pierwszy rzut idzie :

  1. Mąka:

 

  • Gniotek sensoryczny

Gniotek sensoryczny jest idealny dla dzieci, które siedzą teraz w domu oraz dla rodziców na odstresowanie. Szybkie wykonanie i oczywiście świetna zabawa.

 Potrzebne będą:

*balon

*butelka

* skrobia ziemniaczana

*lejek

*kolorowe markery

1.Wsypujemy skrobię do butelki, przy pomocy lejka - bardzo irytujące zajęcie

 2.Dmuchamy nieco balon i zakładamy go na butelkę ze skrobią.

3.Odwracamy butelkę i przesypujemy skrobię do balona (pukając w dno butelki idzie naprawdę nieźle;))

 4.Zdejmujemy ostrożnie balon z butelki i powoli spuszczamy powietrze (uwaga, by skrobia nie znalazła się... wszędzie!)

5.Zawiązujemy balon i gotowe! Można ozdabiać, doczepić włosy z włóczki, dorysować oczy, usta.

 

  • Rysowanie na mące – na talerzyk lub tackę wsypujemy warstwę mąki. Dziecko rysuje wodząc palcem po dnie naczynia.

 

  • Masa solna – z połączenia mąki z solą i wodą powstaje masa solna (szklanka mąki, szklanka soli i pół szklanki wody). Zabawę dla dziecka może stanowić sam proces przygotowania masy – mieszanie, ugniatanie, zanurzanie rąk i wręcz taplanie się w tworzącej się masie. Zabawą może być także tworzenie z masy solnej różnych stworów, figurek, przedmiotów. Masa ta jest bardzo plastycznym materiałem do prac, które można utwardzić poprzez wypiekanie, a następnie udekorować za pomocą farb.

 

  1. Ziarno:
  • Akcja segregacja – wsyp przynajmniej dwa rodzaje ziaren do miski i poproś dziecko, aby je posegregowało. To wyzwanie dobrze sprawdza się w przypadku maluchów. Starsze dzieci mogą zainteresować się przenoszeniem np. ziarna fasoli na łyżce z jednej miski do drugiej rozstawionej w odległości 2-3 metrów. Dużą przyjemność sprawia także samo dotykanie ziaren i ich przesypywanie.

 

  • Grzechotki – wsypując ziarna do jakiegokolwiek plastikowego lub metalowego opakowania po kosmetykach czy żywności stworzysz znakomity instrument domowej roboty. Możesz poeksperymentować z dzieckiem i stworzyć grzechotki o odmiennych dźwiękach wsypując inną ilość lub rodzaj ziaren.

 

  • Wyklejziarnki– przyklejając różnorodne ziarna do papieru można stworzyć zaskakujące arcydzieła. Ziarenka mogą stanowić całość jak i element prac plastycznych (np. ziarna kawy uzupełniają postać narysowanej wcześniej dziewczynki i stają się guzikami przy sukience).

 

  1. Kubki i puszki
  • Budowanie – z wielu kubków można tworzyć wyjątkowe budowle, większe od samych dzieci. Do takiej zabawy najlepiej nadają się kubki po np. jogurtach. Nic nie kosztują, a mogą stać się ulubioną kolekcją „klocków”, których ilość stale się zwiększa i daje nowe możliwości konstrukcyjne. Część dzieci czerpie największą radość z budowania, część z burzenia. Takie plastikowe kubeczki sprawdzają się w obu przypadkach, gdyż są lekkie, dość mocne a zarazem bardzo bezpieczne.

 

  • Z kubka do kubka – dzieci uwielbiają zabawy z wodą. Do jednej z najprostszych można zaliczyć przelewanie wody z kubka do kubka. Wystarczy, że przygotujesz tacę czy blaszkę do ciasta, które będą wyznaczały miejsce zabawy. Dzięki temu zabezpieczysz przed zamoczeniem ubrania jak i przestrzeń wokół dziecka.

 

  • A kuku! – to jedna z najstarszych zabaw na spostrzegawczość, która za każdym razem sprawia ogromną frajdę. Skarb, którym może być guzik lub ulubiony klocek, schowany pod jednym z trzech kubków, próbuje umknąć czujnym oczom dziecka. Zabawa polega na tym, by nie stracić go z pola widzenia.

Artykuł napisała Gabriela Spadek

Script logo