Kreta - dlaczego warto tam dotrzeć?

 

 

 

 

 

zdjęcie pobrane ze strony: https://www.socialtravel.pl/p/515-kreta-knossos-plaskowyz-lassithi-wycieczka-fakultatywna

Maj to czas kiedy uczniowie zwykle wyruszają na wycieczki. Planują je często już na początku roku szkolnego. Tegoroczny maj będzie inny. Nie będzie można nigdzie wspólnie pojechać i cieszyć się pięknym krajobrazem, czy też tym co zostało z czasów minionych. Dlatego postanowiłam wyruszyć z Wszystkimi, którzy zechcą przeczytać ten artykuł na piękną , grecką wyspę, gdzie wszystko sie zaczęło .....

2 500 lat p.n..e. na Krecie rozwinęła się kultura minojska. Skąd nazwa? To proste.

To właśnie tutaj w mięście Knossos w swoim pałacu mieszkał mityczny król Krety Minos. W tym miejscu przypomnę niezwykły rodowód króla. Czy pamiętacie jak matka Zeusa Reja dała do połknięcia swojemu mężowi Kronosowi kamień owinięty w pieluszkę, a dziecko ukryła na wyspie oddając go w opiekę nimfom górskim i kozie Amaltei, która wykarmiła go własnym mlekiem. Kreta była dobrze znana najważniejszemu bogowi Olimpu i to właśnie tutaj uprowadził Zeus piękną księżniczkę Europę. Zakochani, wkrótce zostali rodzicami, ponieważ Europie i Zeusowi urodzili się synowie: Minos i Radamantys. Później Europa poślubiła Asteriona króla Krety, który adoptował jej synów. Podarowała także swoje imię części świata w której mieszkamy i do dziś nazywamy Europą. Niezwykła opowieść związana jest także z królem Minosem i jego  żoną Pazyfae i Minotaurem, który zagrażał Kreteńczykom. Dlatego król zlecił budowę słynnego labiryntu zdolnemu Dedalowi w którym ukrył w nim ludożerczego potwora. To także tu na wyspie Krecie rozegrała się słynna mityczna opowieść  o ucieczce Dedala i Ikara, którą przecież wszyscy znamy.

To nie koniec mitycznych opowieści związanych z naszą wyspą.

Tezeusz mityczny bohater ateński, syn legendarnego króla Aten, Egeusza, wyruszył na Kretę, której Ateńczycy musieli co roku składać daninę z siedmiu chłopców i siedmiu dziewcząt przeznaczonych dla Minotaura. Przy pomocy Ariadny córki króla Minosa pokonał potwora opuszczając labirynt za pomocą kłębka nici. Tak,  słynnej nici Ariadny. Obecnie uważa się, że kultura minojska została zniszczona przez wybuch wulkanu na innej mitycznej wyspie Atlantydzie (do dziś poszukiwanej przez naukowców). Wybuch ten przez  wzburzenie fal morskich i zasypanie popiołem wyspy zniszczył cywilizację kwitnącą na Krecie.

Ruiny pałacu króla Minosa zostały odkryte najpierw przez archeologa i antykwariusza z Heraklionu Minosa Kalokairiniosa, a później przez Anglika sir Arthura Johna Evansa, który kupił kawałek ziemi na Krecie licząc, ze odkryje ślady starożytnej kultury. Nie pomylił się. Na rekonstrukcje pałacu poświęcił 30 lat życia i ogromny majątek.  Myślicie, że to my jesteśmy otoczeni wygodami cywilizacji? Otóż nie. Odkrycie pokazało, że w pałacu znajdowały się: łazienki, wodociągi, kanalizacja, wnętrza oświetlały studnie świetlne, ściany pokryte były freskami. Część odnalezionych eksponatów można podziwiać w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie. Znajduje się tam też słynny Dysk z Fajstos liczący około 4 tysiące lat. Wzgórzem interesował się także słynny odkrywca Troi, Heinrich Schliemann. Kreta to nie tylko kolebka europejskiej cywilizacji i obszar gdzie rozgrywały się mitologiczne wydarzenia, ale także przepiękne miejsca jak choćby: Laguna Balos, Plaża Elafonisi z krystalicznie czystą turkusową wodą w połączeniu  z białym, miejscami różowym piaskiem (taką barwę nadają mu fragmenty muszelek) czy najdłuższy wąwóz Europy który można przejść (oczywiście  w odpowiednim obuwiu) w ciągu ok. 6 godzin.

  Wąwóz Samaria 

 

 

Laguna  Balos
 

 
Wąwóz Samaria

                                         Artykuł opracował nauczyciel bibliotekarz: Marta Kostka

 

 

Script logo