Wiwat 3 Maj!

Przed nami Święto 3 Maja obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji.

Konstytucja została uchwalona 3 maja 1791 roku, jest to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Konstytucja ta 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm.


 

 

Znaczenie Konstytucji;

  • Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną ustawą zasadniczą.
  • Była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po pierwszym rozbiorze. Ustalała podstawy ustroju nowożytnego.
  • Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową, poprzez zabezpieczenie możliwości rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
  • Konstytucja 3 Maja jest świadectwem na to, że Polacy sami znaleźli siły na przezwyciężenie rozkładu państwa i zdobyli się na wytyczenie drogi, która spotkała się z uznaniem całej postępowej Europy.

 

Ze Świętem Konstytucji 3 Maja związana jest pieśń „Witaj majowa jutrzenko” ze słowami wiersza Rajnolda Suchodolskiego; znana tez jako „Mazurek 3 Maja” lub „3 Maj”.  Tekst został napisany podczas powstania listopadowego, którego Rejnold Suchodolski był uczestnikiem. Melodia jest stylizowana na mazurka. Poniżej link do pieśni;

https://www.youtube.com/watch?v=SDO6h439wR8

Zachęcam do odwiedzenia stron, których linki podaje poniżej. Są to różnego rodzaju prezentacje, lekcje, łamigłówki, zadania do wykonania, związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja:

https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/3maj-po-krolewsku?fbclid=IwAR0zA0paxfjh9UY_nox_USEoHJuepNVPodPWD2J1KvzD0JVW8Upx-DW_MUk

https://view.genial.ly/5e9feda542b8b70da8ff8d3b/interactive-content-swieto-3-maja?fbclid=IwAR25BSxGFIzSo6a5ytjnuKTccTLF75hK1rc26aaBQtgPJOl-JqHVw15Ijso

 

Chętnych zapraszam do podjęcia wyzwań świetlicowych na każdy dzień:

https://view.genial.ly/5ea6954eab2ca80dbebdbadb/presentation-polska-to-all-by-ag-mihulka-copy?fbclid=IwAR1U-6v6Rs8vJIATP4tVsCloBtd1eHC17hC4347JjkudaV4ys3SSDqiRvwg

Podaję również linka do kreatywnych zajęć w domu z całą rodziną J

http://www.kreatywniewdomu.pl/2015/11/bliskopad-barwy-narodowe.html

Jesteśmy Polakami i warto o tym pamiętać oraz podtrzymywać ojczyste tradycje.

Magdalena Świątek

Script logo